Vítejte na webových stránkách

Klubu přátel chodského psa, z.s.

Klub byl založen v listopadu 1991, sdružuje majitele, chovatele,
a příznivce našeho českého národního plemene.

VÍCE INFO O KLUBU

Nevhodné a jedovaté potraviny

Seriál o výživě

díl I - nevhodné a jedovaté potraviny


Pokusila jsem se vám připravit určitý několikadílný přehled o výživě vašich miláčku. Jelikož je toto téma v poslední době velmi diskutované a velmi kontroverzní. A v neposlední řadě velmi zajímavé. Nechci nikomu říkat, jak má krmit, co je lepší a co není. Nechci se přiklánět k žádnému směru výživy, jen bych vám ráda ze všech stran rozebrala tyto směry asi trochu jiným způsobem, než jste zvyklí. Zodpovím na některé otázky ať už z okruhu granulí či vařené/syrové stravy, které se velmi často objevují, které se diskutují, a také podotknu situace, které obvykle končí veterinou a někdy i fatálními následky. Ale na co se zaměřím, jsou chyby. Výhodami svého pejska nepředávkujete, ale, bohužel, někdy stačí jen málo chyb. V prvním článku bych vás ráda seznámila s několika vybranými potravinami, které vašemu chlupatému mazlíkovi škodí, nesvědčí, nebo jsou pro něj přímo nebezpečné. Pokud si v průběhu čtení pomyslíte: „ale mému psu to nic nedělá“ nebo „ale mému psovi to svědčí či mu to prospívá“ a ještě hůř „mému psovi to chutná,“ pak můžete otočit list, protože na toto mám pouze jedinou odpověď. Jsou potraviny, které nic nedělají a nedělají a najednou je pes na kapačkách. Jsou i takové, které po jednom pozření skončí špatně. Víte, tohle já nepochopím. Máme tolik různých věcí, co psovi můžeme dát. Proč chodí lidé dobrovolně přes toto riziko? Já nevím, myslím, že můj pes nebude na stáří v depresi, protože za celý svůj dlouhý a chlupatý život nikdy neochutnal čokoládu. A že na tom prospívá? Vy jste mluvili s jeho ledvinami? Nebo slinivkou, že to víte? Vždyť chronické změny nejsou často dlouho pozorovatelné, až když je obvykle pozdě. A že mu to chutná? Opravdu? Necháte vašemu děcku jíst mýdlo nebo baštit rozpustnou kávu z plechovky jen protože mu chutná? Tak jako děcko nemá rozum, ani pes nepozná, že mu to škodí. Podíváme se tedy na potraviny pro psy nevhodné a jedovaté.

Ořechy
Nejen, že jsou častým zdrojem alergií a obsahují velký podíl tuku, který v takovéto formě může být příčinou zánětu slinivky, v lepším případě průjmu. Ořechy často (velmi často) obsahují plísně, zvláště plísně produkující tremorgenní mykotoxiny, na které jsou psy velmi vnímaví. Ty můžou způsobovat křeče v různém rozsahu až po křečové záchvaty a následné poranění. Prosím, už vůbec nedávejte psům ořechy makakové či jiné tropické pochutiny. Mandle, jak každý ví, obsahují látky se složkou kyanidů.

Česnek a cibule
Váže se k nim mnoho skvělých vlastností. Nicméně pro psa rozhodně vhodné nejsou. Ba až přímo toxické. Bohužel to zjistila i jedna fenka z našeho odchovu. Přišla kvůli tomu o prsty. Ale jak k tomu tedy došlo? Cibule (více než česnek) obsahují N-propyldisulfid a alylpropylsulfid. Tyto látky ovlivňují erytrocyty – červené krvinky a zvláště pak barvivo hemoglobin. Dochází k hemolýze, tedy prasknutí krvinek a následné anémii. Ta se může projevit buď do 24 hodin při akutní otravě, nebo i později. Látky mají i kumulativní účinek, a proto i chronické podávání malých množství může velmi škodit. Dochází k zátěži orgánů, hlavně ledvin, jater a sleziny. Obvykle nejsou akutní smrtelné otravy, ale v následku selhání orgánů. Obvyklé je poškození tkání při nedokrvení, hlavně okrajových (uši, prsty, ocas) a díky zvýšené srážlivosti se mohou tvořit tromby a ucpávat cévy.

Hroznové víno, rozinky
U některých plemen psů může dojít k otravě hroznem nebo rozinkami. Nedá se zatím říci, jaká plemena mají predispozici k těmto otravám. Protože se otravy hroznem u psů vyskytly poměrně nedávno, mechanismus účinku zatím není prostudován. Uvádí se, že nezáleží na tom, zda hrozny mají, nebo nemají semena. Samotná semena nejsou z hlediska toxicity považována za nebezpečná. Snad se tímto vyvrátí stálé dohady o tom, zda jsou jedovatá jen semínka atd. Toto je přímo z veterinární toxikologie, vyjádření profesorů, kteří se otázkou toxicity zabývají roky. Otravy jsou obvyklé velmi náhlé a smrtelné. Mnoha psům víno nevadí. Ale opravdu si myslím, že je spousta jiných věcí, kterými můžeme obohatit jídelníček, a není nutné riskovat zdraví svého psa.

Avokádo
Je to velmi toxická plodina pro psy a nejen pro ně. Neobsahuje pouze velké množství tuku, jak je známo, ale také látky jako například deriváty mastných kyselin persinu a jiné. Ty způsobují záněty až nekrózy pankreatu, jsou kardiotoxické, jsou příčinou otoků plic, záněty srdeční svaloviny a jiné. Toxicita avokáda je prokázána mnoho případovými studiemi. Jen pro zajímavost při spásání avokádových listů dobytkem docházelo k zástavě tvorby mléka a jiným příznakům. Takže opravdu to není nic, co by měl pejsek ochutnat.

Čokoláda
Poslední dobou se začínají rozmáhat „informace“ nebo spíš bych to nazvala desinformace o neškodnosti čokolády pro psy. K tomuto tématu se nebudu příliš vyjadřovat. Myslím, že postačí fakta. Čokoláda obsahuje theobromin, kofein, theofilin a jiné. Tyto látky patří mezi metylxylany, a jsou taktéž obsaženy v ČAJI. Při příjmu dochází k neřízenému zvýšení srdeční frekvence, zúžení cév v mozkové tkáni a zvýšenému vylučování vody. Dochází ke zvýšení kontraktility srdeční svaloviny a možnosti nepravidelnosti rytmu - tzv. extrasystolám či křečím. Účinků je více a je to zajímavé, ale tohle postačí.
Jen pro příklad, smrtelná dávka theobrominu je 100-300 mg/Kg. V hořké čokoládě ve 100g tabulce ho máme 1415mg. Po snědení tabulky čokolády by byl průměrný chodský pes u hranice smrtelné dávky. Malému psu by stačil kousek, aby tuto hranici překročil. A to je jen jedna z látek….

Co se týče jablek, hrušek a tak dále, ty pro psa nejsou jedovaté a nikdy ani nepředstavovali riziko, protože se k nim pes tak nanejvýš dostal na podzim, sežral je, měl chvíli průjem a bylo zas dobře. Problémy představují v novodobých trendech a kontinuálním zkrmování. Jabka a jim podobné obsahují totiž velké množství lehce rozložitelných cukrů. Není to úplně přirozená strava pro „masožravce“ a tak ani trávení těchto jednoduchých cukrů není korektní. Dochází ke kvašení ve střevech, změně pH, a to je, bohužel, morová rána pro místní bakterie, které tu dosud pěkně žily a pomáhaly. Pokud tuto přirozenou mikroflóru zničíme, nastávají průjmy. Pokud jí ale ničíme opakovaně, dochází k zažívacím problémům a můžete se pak stát nedobrovolnými sponzory farmaceutické výroby probiotik. Nemluvě o tom, že enzymy pro správnou funkci a některé i pro svou aktivaci potřebují správné pH a narušením můžeme způsobit nedostatečné trávení večeře, kterou jsme s láskou servírovali.

Co se týče rajčat a brambor, tak to jsou spíše nepřímé otravy u zahrádkářů. Jelikož jedovatá je jak celá rostlina rajčete, tak i rostlina brambor, může dojít k ošklivým nehodám hlavně u štěňat, které rádi žužlají, co mohou. Solanin z brambor má například stejné působení jako organofosfáty. Ano, nezní to zrovna jedlé. Proto opravdu tyto rostliny zabezpečte proti náhlým útokům vašich zvířátek.

Co se týče slaných a kořeněných výrobků, ani ty psovi nepatří. Kromě průjmu jsou často příčinou zánětu slinivky a problému na dlouhou dobu. Proto při grilování radši svému chlupáči dopřejte něco zdravého a ne zbytek od stolu.

autor: Růžičková Kateřina



Copyright 2018, www.kpchp.org, všechna práva vyhrazena